Phoenix-fans-getty-750Pořadatelé Phoenix Open sami rádi svůj turnaj někdy nazývají jako Peopleʼs Open s odkazem na to, jak moc si tady každý rok fandové užijí divoké zábavy. Ke klání v arizonské poušti patří neodmyslitelně pivo tekoucí proudem, šestnáctitisícový kotel tribun kolem tříparové šestnáctky, hlasité fandění a také bučení, když se divákům zdá, že někdo hraje příliš při zdi. Dlouhá léta to všichni považovali za milý místní kolorit, letošní ročník ale bohužel překročil podle mnohých odborníků i samotných hráčů přípustné meze - a v řadě ohledů se dá označit za vyslovenou ostudu.

PGA Tour nezažívá právě pohodové období - předminulý týden musela kvůli nečekaně špatnému počasí zkrátit turnaj na tři kola na legendárním hřišti Pebble Beach, s čímž se samozřejmě těžko dalo něco dělat. Posměváčci ale přesto neopomněli zdůraznit, že se rázem hrálo stejně dlouho, jako to má tolikrát kritizovaná konkurenční LIV Golf, které navíc o něco jižněji v Mexiku vyšlo počasí i organizace na jedničku. A pokud se snad vedení nejsledovanější golfové šňůry světa těšilo, jak si vylepší reputaci na následujícím, diváky tolik milovaném Phoenix Open, pak se šeredně spletlo.

Varováním mohl být už loňský ročník, kde si na chování diváků stěžovali greenkeepeři: házení plechovek s pivem na pečlivě udržované greeny jim logicky radost neudělalo. Letos by se ale dalo říci, že to byl ještě ten nejmenší problém. Fandové totiž pili všude a všechno. „Viděl jsem skupinky lidí vcházet do areálu hned po páté ráno, náruče plné alkoholu. Nechápu, jak to mohli vůbec přežít do večera," kroutil hlavou ještě docela smířlivý Justin Thomas.
Jiní hráči zdaleka tolik pochopení neměli. Nejvíc se asi probíral incident Zacha Johnsona, kterého rozzuřil na ferveji jedné z jamek výkřik vysmívající se jeho kapitánské roli při loňském fiasku na Ryder Cupu v Římě. „Nevymlouvejte se a nechoďte na mě s nějakým říkáním pane, někdo to tady řekl! Mám toho fakt dost, prostě držte huby," obořil se zkušený Američan na diváky a nechybělo moc, aby někoho profackoval. Stejně rozzuřený byl i jeho krajan Billy Horschel. „Kámo, když někdo hraje ránu, tak prostě drž hubu. Je to ku.va naše práce," nabádal o kousek dál neukázněné diváky.

Bohužel marně. Klidu na hru se nedočkali ani jiní, třeba Jordan Spieth na závěrečné jamce. Po nepovedené ráně jen zoufale zahodil hůl a kamera ho zachytila, jak ukazuje kamsi do davu a pronáší nepříliš slušné anglické rčení, pro které se užívá zkratka WTF. Jenže mnozí diváci už dávno nevěděli nic nejen o golfové etiketě, ale ani o tom, kde jsou. Sociální sítě zaplavila videa polonahých výtržníků klouzajících se blátem nedaleko ferveje nebo dokonce skákajících do bankrů u greenu!

Zoufalí pořadatelé museli v sobotu poprvé v historii zakázat prodej alkoholu a omezit vstup do areálu, na což tribuny reagovaly provokativním skandováním „My chceme pivo!" A klid nebyl ani po skončení turnaje, další videa zachytila rvačky s maršály a security službou. „Když jsem se v sobotu vracel na hřiště, nedostal jsem se stejnou cestou jako předtím, a policista mi řekl, že kapacita je přeplněná. Myslím, že to byl trochu hazard, hned jsem věděl, že budou potíže," poznamenal už zmíněný Jordan Spieth a Zach Johnson si nebral servítky vůbec. „Podmínky na tomhle turnaji jsou naprosto nevyhovující a překračující všechny meze odjakživa, a to hraju na túře jednadvacet let," vzkázal namíchnutě pořadatelům.

Vedení PGA Tour má tedy o čem přemýšlet, už loni ostatně rozdávalo za nevhodné chování diváků i hráčů pokuty. Není tedy vyloučeno, že na příštím ročníku samozvaného Peopleʼs Open čekají tentokrát na fandy výrazně přísnější omezení – první náznaky tímto směrem už také v polovině týdne sami pořadatelé turnaje připustili...

Připravil: Lukáš Pařenica

Zdroj:
https://www.instagram.com/p/C3LD7j5sAin/
https://twitter.com/barstoolsports/status/1756365492011360628
https://twitter.com/NUCLRGOLF/status/1756757481290698938
https://twitter.com/PGATUOR/status/1756732664835424698
https://twitter.com/flushingitgolf/status/1756726292261564659


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...