Torremirona-26Costa Brava na severovýchodě Španělska, patří k nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím. Tato nejsevernější část španělského středomořského pobřeží, která končí až na hranici s Francií, je malý ráj mezi mořem a horami, kde je co objevovat a zažívat.

Costa Brava – jak už název napovídá „divoké pobřeží" – to je drsná, rozeklaná a skalnatá krajina, která místy nabývá velmi dramatických tvarů. Jsou tu ovšem i široké písečné pláže, klidná krajina se zkrocenou přírodou. Kontrast mezi pobřežím a vnitrozemím je neuvěřitelný: jen pár kilometrů od pláží ve vnitrozemí Costa Brava se můžete přenést do středověku, kdy se mocná hrabata bránila svým nepřátelům dobře opevněnými vesnicemi.
Odtud vedou ty nejlepší turistické stezky až do Pyrenejí, kde si užijete krásnou přírodu. Stejně rozmanitá jako geografie jsou i místa a města, která dohromady tvoří fascinující směs. Administrativně patří Costa Brava do provincie Girona se stejnojmenným hlavním městem plným pozoruhodných památek.

Nejdříve golf: TorreMirona a Peralada
Golf na Costa Brava – to není jen resort PGA Catalunya. Severněji ve vnitrozemí na úpatí Pyrenejí se nacházejí dvě zajímavá hřiště, Golf TorreMirona a Golf Peralada, která byla tentokrát naším cílem. Časově byl náš výlet omezen, neboť jsme chtěli stihnout i kulturu.
Obě hřiště se nacházejí slabou hodinu cesty od Girony. Byla zprovozněna takřka ve stejnou dobu v devadesátých letech. TorreMirona a Peralada jsou současně dva velké resorty vzdálené od sebe půl hodiny autem. Navíc nabízejí daleko více než jen golf. Proč? Protože v těchto dvou destinacích se mísí golf i kulturní památky jako nikde jinde, kde jsem kdy byla.

Torremirona-7Hřiště jsou si v jednom velmi podobná. I méně přesní hráči si na nich mohou zvednout sebevědomí. Jak v Peraladě, tak Torremironě se nesetkáte s hustými alejemi borovic obklopujícími každou jamku. Takže když vám to občas ulétne, máte šanci se vrátit na fairway, nebo dokonce hrát z vedlejší fairwaye přímo na green.

GC TorreMirona
Hřiště se dvěma tvářemi: fairwaye na první devítce jsou velmi úzké a obklopené spoustou vody. Druhá devítka je mnohem širší a rovinatá. Počítejte s tím, že se hodně nachodíte. Hřiště samo o sobě není až tak dlouhé (s parem 72 měří ze žlutých odpališť 5 937 metrů), ale na první devítce vás čekají často delší přechody. Chloubou resortu je pátá jamka, ostrovní třípar, který nabízí krásný výhled na ostrovní green. Každá chyba je zde potrestána. A dokonce i vítr může ovlivnit výběr vhodné hole. Tato jamka byla nedávno vybrána golfisty v Katalánsku jako jedna z pěti nejlepších jamek ze všech golfových hřišť v Katalánsku.

Přímo nad odpalištěm první jamky je nejen recepce a golf shop, ale i příjemný hotel TorreMirona Relais Hotel & Spa. Po hře se můžete osvěžit na prostorné terase s výhledem na hřiště. Hotel je útulný, není přehnaně velký a má velmi pěkný wellness areál. Najdete zde venkovní i vnitřní bazén, saunu i parní lázeň. V bezprostřední blízkosti hotelu jsou i tenisová hřiště, velkoryse pojaté fitness a další sportovní zařízení. Bazen

V restauraci El Canigó se podávají moderně interpretované pokrmy katalánské kuchyně. Gastronomickou nabídku doplňuje bar ve vstupní části hotelu a golfový bar.
W: www.golftorremirona.com

 

Peralada Hotel a hristeGC Peralada
Pro hřiště Peralada (par 71, 6 070 metrů ze žlutých), které představuje dobrou zkoušku pro hráče všech úrovní, jsou typické dlouhé, široké a vlnité fairwaye, které občas nějakou tu chybu odpustí. V okolí greenů však často narazíte na nepříjemné překážky: voda, bunkery nebo chytře umístěné keře. V letních měsících je pak stejně jako na předchozím hřišti jasnou volbou bugina. Ať už kvůli delším pochodům mezi jamkami nebo faktu, že se občas není kde schovat před sluncem. Hřiště končí nezvykle tříparovou jamkou. Měří 167 metrů ze žlutého odpaliště, a je navíc umístěno na malé ostrůvku, takže svou první ránu musíte hrát přes vodu a přesně.

Pitch & Putt
Každý kout v areálu byl navržen tak, aby zážitek z golfu ještě umocnil, například dvouúrovňový driving range s krytou plochou a nočním osvětlením, golfová škola, tréninkové greeny a 9jamkové hřiště Pitch & Putt, které je ideálním doplněním 18jamkového hřiště. Měří 1 315 metrů a jamky jsou dlouhé mezi 44 a 108 metry.
W: www.golfperalada.com

Hotel Peralada
Elegantní luxusní hotel Peralada přímo u hřiště nabízí nejen jedinečné ubytování, ale i rozsáhlý wellness areál Wine Spa s fitness centrem. Restaurant L'Olivera pod vedením šéfkuchaře Paco Péreze – to je kuchyně na nejvyšší úrovni. V resortu se nachází ikonický zámek Castell de Peralada, středověká pevnost ze 14. století, kterou lemují dvě impozantní věže a obklopuje 77 000 m2 zahrad. Na zámku je rovněž špičková restaurace Castell Peralada oceněná michelinskou hvězdou, muzeum Castell de Peralada a nesmírně zajímavá knihovna. Každé léto se zde pořádá hudební festival Castell de Peralada, kdy se pod hvězdami na pozadí této jedinečné scenérie sejdou tisíce návštěvníků. Návštěvníci mohou také strávit čas v Casinu Peralada, jediném kasinu na světě uvnitř středověkého hradu. 

Peral

Peralada Castel

Vinařství Celler de Peralada
Jen pár kroků od zámku se nachází vinařství Celler de Perelada. Tato impozantní stavba, kterou navrhla společnost RCR, držitelka Pritzkerovy ceny za architekturu za rok 2017, byla slavnostně otevřena v květnu 2022. V novém vinařství se snoubí tradice s architektonickou avantgardou. Vinařství, které se zavázalo k výrobě prvotřídních vín a vinařské turistice na vysoké úrovni, je prvním v Evropě, které získalo zlatý certifikát LEED za udržitelnost. Díky vinařské tradici trvající déle než šest století vyrábí Peralada vína uznávaná nejprestižnějšími mezinárodními průvodci a prodávaná na všech pěti kontinentech.
W: www.peraladaresort.com/

Dali Museum 1Všude přítomný Salvator Dalí
Milovníci umění 20. století se mohou vydat do blízkého městečka Figueres. Alfou a omegou městečka je zdejší rodák Salvator Dalí. Místní dominantu představuje jeho divadelní muzeum, které sám navrhl a z velké části i postavil. Vyplatí se jej rozhodně navštívit, nejlépe s některým z průvodců (abyste měli vůbec ponětí o tom, co vám Dalí skrze svá díla vzkazuje). Veřejnosti je přístupný i jeho dům v Portlligatu. V létě je Costa Brava ďábelsky horká, v zimě příjemně chladná. Jako ideální se tak může jevit podzimní a jarní období, kdy se zde teploty pohybují kolem dvaceti stupňů.

Text a foto: Natascha Kames


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...