styria-ilu-750Vyrazili jsme do Štýrska, do kraje termálů a sopek, prý nejkrásnější krajiny Rakouska. Nalákal nás golf a našli jsme nejen zajímavé hřiště, ale v jeho těsné blízkosti i skvělý wellness hotel. Oba dva se skvěle doplňují a leží ve velice zajímavém místě. Začněme ale zeširoka: i samo okolí je podstatným důvodem k návštěvě.

Rak BW nadhled 250Termální region Bad Waltersdorf leží na východoštýrské románské vinařské stezce, je znám už od římských dob. Staří Římané měli při osidlování Evropy dobrý čich, pozůstatky jejich sídlišť najdete v těch nejkrásnějších lokalitách. Tady rostly jejich jabloně a zrálo víno už před 2500 lety. Není se co divit, zdejší pahorkatá krajina plná lesů má skvělé mírné mikroklima.
Širší okolí se nazývá Thermen & Vulkanland, název netřeba překládat. Termální prameny byly v okolí známy odedávna, krajina je lázněmi posetá, a konkrétně v Bad Waltersdorfu nalezli silné zdroje léčivých termálních vod ještě i v roce 1975, když zde naftaři hledali ropu. V hloubce 1200 metrů!Celý Thermenland je silně lázeňsko turistický. Mimochodem, v roce 2003 získal Bad Waltersdorf, jehož domy a hotely jsou roztroušeny i po okolních údolích a lesnatých návrších, titul Nejkrásnější vesnice Evropy.

styria-ilu2-250Adults only: Spa Resort Styria
Na svahu pod lesem vyrostl hotel, postupně se zvětšoval, po poslední přestavbě má 128 pokojů, nově se nazývá Spa Resort Styria a je luxusní a velkorysý. Všechno je tady veliké. Od obří lobby, kde vás od recepce hned pošlou k rozsáhlému lobby baru pro welcome drink, přes jídelnu, pokoje, až ke dvěma wellness a fitness patrům. Sportovní venkovní bazén má 27 stupňů, relaxační vnitřní a venkovní bazén konejšivých 35. Masáže, sauny, odpočívárny a další wellness zařízení, celkem 2500 metrů čtverečních. Louka, lehátka, oddělený koutek pro naturisty. Celý hotel je adults only, je přístupný od 16 let. Proto (tedy - i proto) je celoročně velmi dobře obsazen, libuje si ředitelka marketingu paní Iris Thaler. Symptomatické je, že hotel téměř nehledá nové pracovníky, je obsazen spokojeným stabilizovaným týmem z blízkého okolí.

Rak-styria-room-250Divočák z vulkánu
Při 128 pokojích a dobré obsazenosti není pro hotel problémem udržovat trvale velmi bohatou snídańovou nabídku a na večeři stabilně nabízet i v rámci polopenze výběr z řady druhů pokrmů. A to zase láká další hosty... Vaří se z přísně regionálních zdrojů, třeba teď na podzim maso z divočáka, jehož nazývají Vulkanwildschwein – slovo vulkán jim vniká i do kuchyně. I vína jsou patrioticky rakouská.

 

Rak BW jamka 250Na hřiště!
Klubovna golfklubu Bad Waltersdorf je, jak už řečeno, jen 200 metrů od vchodu hotelu. Na dveřích vám padnou do očí nálepky Gault- Millau, Falstaff a další. Zřejmě se i tady dobře jí. A podle velikosti baru a počtu roztodivných láhví na jeho regálech se zde i dobře pije. Dlouhá herní sezóna nabádá po hře ve studenějších dnech k posezení na zahřátí.

Peter Weninger, manažer klubu, nazývá „své" hřiště přírodním. Vede terénem tak, jak jej anglický golfový architekt Michael Pinner navrhl: bez velkých terénních úprav. Celé hřiště je v nestejnoměrném mírném svahu, to zaručuje rozmanitost jamek. V pozdním suchém létě nebyly ferveje jako koberec, greeny a odpaliště ano. Když si dáte možnost stavět, hrajete luxusní hřiště.

Prakticky žádnou jamku nepostavili šikmo svahem. Buď jdou rovně s občasným stoupáním nebo klesáním, ale bez nepříjemného bočního stékání, nebo přímo z kopce nebo do kopce. I díky tomu je hra příjemná a hřiště působí nezáludně: daří se zde hráčům všech kategorií a je průchodné na první dobrou, není potřeba mít ho nacvičené. Hřiště není dlouhé (5700 m), má jen dvě sady odpališť, žluté a červené.

Ale průchodné neznamená bez problémů. Většinou si je člověk vytvoří sám: tu jezero, onde bunkery... stačí trocha nepřesnosti... Ale i okolí fervejí je vzorně upravené, vystříhané i mezi jamkami. Peter Weninger říká: tady míček neztratíš, nanejvýš jich pár utopíš.

Městečko i sám golfový areál leží kousek od dálnice mezi Vídní a Grazem, necelé tři hodiny (270 km) od Brna.

Připravil: Ivo Doušek
Foto autor a archiv hotelu a hřiště


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...